Skrócona historia sukcesów Klubów Sportowych współpracujących z SZS „WIELKOPOLSKA

ŻRÓDŁO: archiwalne materiały będące w posiadaniu Związku

MKS „JUVENIA” Puszczykowo (nr w katalogu – 14)

Klub zaczął działalność jako jednosekcyjny w 1994 r. przy LO w Puszczykowie, trenerami byli m.in. Marian Sobecki, Jan Pusty, J. Stefański, Marlena Jagaciak, Michał Pyda, Violetta Łuczak, Bernadetta Burzyńska (Łuczak), Lucyna Chmielarz, Joanna Ziółkowska.

Zawodnicy sekcji lekkiej atletyki  w 2002 startowali w Halowych MP Juniorów w Spale. Wicemistrzem kraju w biegu na 60 m został junior młodszy L. Spychała, a juniorki J. Kolasińska i K. Kowalewska w skoku w dal i trójskoku walczyły w finałach. Oprócz nich awans na OOM uzyskali też w kat. junior I. Głowacz (dysk) i P. Radel (100 m) oraz juniorki młodsze E. Stachowiak (oszczep) i K. Stefańczak (skoki). W 2003 r. ta ostatnia wraz
z K. Kowalewską wystąpiła w finale Halowych MP Juniorów w Warszawie. Poza w/w awans na OOM wywalczyli
w tym roku także M. Mrukowicz, D. Gulczyński i sztafeta kobiet 4×100 m. W Czwartkach Lekkoatletycznych najlepsze w swoich kat. wiekowych okazały się A. Jagaciak (5,00 m w skoku w dal) i K. Łuczak (rzut piłeczką palantową), która zwyciężyła w Ogólnopolskim Finale tego cyklu w Warszawie. W 2004 r. w Mistrz. Polski
w Białymstoku wystartowało 4 zawodników Juvenii: trójskoczek D. Gulczyński, oszczepniczki M. Pierzchlewicz
i E. Stachowiak oraz sprinter  L. Spychała, który zdobył brązowy medal w biegu na 200 m i 5 m-ce na 100 m. Dzięki tym wynikom i rekordom życiowym został on powołany na Mistrz. Świata we Włoszech, na których wywalczył 5 lokatę w sztafecie 4×100 m. Na OOM w Z. Górze K. Kazubski zajął 5 m-ce na 400 m ppł i 6 na 110 m ppł,
D. Peleszczak był szósty w dysku, a M. Batura 7 w oszczepie. W Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików rzut oszczepem wygrała K. Łuczak (7 m-ce na MPMł.) przed M. Kowalską, trzeci w dysku był P. Głowacz. Sztafeta dziewcząt z LO w Puszczykowie zajęła 2 m-ce w województwie, a szkoła trzecie w konkursie na najbardziej usportowioną szkołę w Wielkopolsce (rok wcześniej wygrała). Zawodnicy Juvenii zdobyli 47 medali na zawodach od szczebla wojewódzkiego wzwyż, ustanowili 8 rekordów klubowych w kat. juniora i 5 w kat. młodzika. Klub wygrał klasyfikację MKS-ów w Wielkopolsce i zajął 5 m-ce w rankingu wszystkich lekkoatletycznych klubów. W 2005 r. tytuł Halowego Mistrz. Polski Juniorów wywalczył trójskoczek C. Pierzchała, w Spale wystartowali też płotkarze
K. Kazubski i Ł. Wejerowski. C. Pierzchała został później także Mistrz. Polski Juniorów na stadionie
w Bydgoszczy, uzyskując wynik 15,17 m. M. Kinowska z kolei zajęła 7 m-ce w MP Juniorów w biegach przełajowych. Zawody Samsung Athletic Cup w B. Podlasce (nieoficjalne MP Młodzików) wygrała A. Jagaciak (5,61 m w skoku w dal), szósta w pchnięciu kulą  była K. Łuczak. Na OOM w Warszawie najlepiej zaprezentował się
Ł. Wejerowski, który z rekordem życiowym awansował do finału 400 m ppł. W Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików najlepsza w skoku w dal i na 100 m ppł była A. Jagaciak, a rzut oszczepem wygrała K. Łuczak. Stanęły one na podium także w Małym Memoriale Kusocińskiego (MP Młodzików) – Anna wygrała w dal, a Kinga była trzecia w oszczepie. W 2006 r. C. Pierzchała po raz kolejny został halowym MP Juniorów w trójskoku, w kat. junior młodszy 5 m-ce w Spale zajęła A. Jagaciak (skok w dal), a 6 – P. Odzimek (60 m). W Przełajowych MP
w Wejcherowie junior młodszy A. Forszpaniak zajął 14 m-ce, a junior K. Kanicki – 17. W MP Juniorów na stadionie w Słupsku znowu najlepszy był trójskoczek C. Pierzchała (15,53 m), K. Janicki zdobył brąz na 5000 m i 4 lokatę na 3000 m, piąta na 1500 m i 7 na 800 m była M. Kinowska, a Ł. Wejerowski zajął 11 m-ce na 400 m ppł. Cała ta czwórka poprawiła tam swoje rekordy życiowe. Z kolei aż 10 lekkoatletów Juvenii wystąpiło na OOM w Łodzi. Złoty medal w trójskoku i srebrny w dal wywalczyła A. Jagaciak, a brązowy w oszczepie K. Łuczak, co dało ekipie
z Puszczykowa w sumie 1 miejsce w klasyfikacji medalowej wśród klubów z Wielkopolski. Opiekunem skoczków
w dal i trójskoczków z ramienia PZLA został trener Jarosław Jagaciak, a jego córka Anna, powołana do kadry kraju na mecz LA juniorów Niemcy-Polska w Zittau, zajęła 2 m-ce w skoku w dal. A. Jagaciak i K. Łuczak wygrały później wraz z reprezentacją Wielkopolski dziewcząt ogólnopolski finał Pucharu Humberta i wyjazd na światowy finał do Francji (J. Różański i Z. Dereziński też reprezentujący województwo, zajęli zespołowo we Wrocławiu 2 m-ce). M. Idziak najpierw w Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików wywalczył 2 lokatę na 1000 m, a potem był 4
w Małym Memoriale Kusocińskiego. Łącznie zawodnicy Juvenii zdobyli aż 85 medali na zawodach od szczebla wojewódzkiego wzwyż oraz ustanowili 17 rekordów klubowych w kat. juniora i 3 w kat. młodzika. W klasyfikacji klubowej juniorzy zajęli 2 m-ce w Wielkopolsce. W 2007 r. A. Jagaciak wywalczyła 2 lokatę w skoku w dal podczas meczu Polska-Białoruś-Ukraina, a potem została halową Mistrz. Polski juniorek młodszych z wynikiem 5,91 m
(Z. Dereziński był w Spale 4). W Pucharze Humberta w Bordeaux Polska zajęła 6 miejsce, a A. Jagaciak ustanowiła rek. życiowy (6,14 m). Później zajęła ona 13 m-ce na Mistrz. Świata Juniorów Młodszych w Czechach, gdzie z kolei 9 lokatę z rekordem życiowym zajęła K. Łuczak. Poprawiła go ona na OOM w Szczecinie bezapelacyjnie zwyciężając. A. Jagaciak w tym czasie została powołana przez PKOl na Festiwal Olimpijski Młodzieży Europy w Belgradzie, gdzie zajęła 6 m-ce w skoku w dal (6,09 m) i 9 w trójskoku, dlatego otrzymała honorowe mistrzostwo tej OOM.
Z. Dereziński zajął w Szczecinie 4 lokatę w dal i 9 w trójskoku, a D. Urbaniak był 10 na 100 m. M. Idziak najpierw zdobył 2 lokatę na 1000 m w Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików, a potem zwyciężył w Małym Memoriale Kusocińskiego. W 2008 r. z halowych MP juniorów w Spale puszczykowianie przywieźli 4 medale. A. Jagaciak wygrała skok w dal i była druga w trójskoku, Z. Dereziński został wicemistrzem kraju na 60 m ppł i brązowym medalistą w skoku w dal. Czwarte lokaty wywalczyli J. Gorzelańczyk (194 cm w skoku wzwyż) i M. Dach (6, 94 cm w dal). W Mistrz. Świata Juniorów wystartowali Z. Dereziński i A. Jagaciak, która zajęła 7 lokatę w skoku w dal (było to najlepsze miejsce polskiej lekkoatletki startującej w tej imprezie). W OOM w Bydgoszczy najwyższe lokaty zajęli: M. Dach – 6 w skoku w dal i N. Czerniak – 7 w skoku wzwyż. Na Mistrz. Polski Juniorów w Toruniu zawodnicy MKS zdobyli aż sześć medali (najwięcej z wielkopolskich klubów). Mistrzami kraju zostali A. Jagaciak (trójskok), K. Łuczak (oszczep) i sztafeta 4×100 m mężczyzn (Z. Dereziński, A. Kapela, P. Odzimek,
D. Urbaniak
). Ten ostatni zdobył też srebro na 100 m (podobnie jak A. Jagaciak w dal), a brązowy krążek, też
w skoku w dal, wywalczył Z. Dereziński. W 2010 r. A. Jagaciak została po raz pierwszy medalistką Halowych MP Seniorek, zdobywając w tej konkurencji brązowy medal. Została ona w niej też akademicką wicemistrzynią kraju
oraz  Mistrz. Polski Studentek w trójskoku, w którym z kolei brązowy medal na OOM z rek. życiowym zdobyła
A. Sobieska. Na Mistrz. Polski Juniorów najlepiej spisał się M. Idziak, zajmując 6 m-ce na 800 m. Natomiast na MP Seniorów w B. Białej A. Jagaciak wywalczyła srebrny medal w trójskoku oraz złoty w skoku w dal, wyrównując przy okazji długoletni młodzieżowy rekord Polski I. Szewińskiej. Poprawiła go podczas Mistrz. Europy
w Hiszpanii, skacząc 6,74 m (3 wynik eliminacji). W Młodzieżowych Mistrz. Polski K. Łuczak zdobyła brąz
w oszczepie, a A. Jagaciak złoto w trójskoku i srebro w dal. W  2011 r. wygrała ona halowy mityng w Wiedniu
i zajęła w obu swoich konkurencjach 4 miejsca w Halowych Mistrz. Polski Seniorek. Na Młodzieżowych MP
w Gdańsku Anna wygrała skok w dal (6,54 m) oraz trójskok (z młodz. rek. Polski 14,25 m) i uzyskała prawo startu na Uniwersjadzie w Chinach i M Św. w Korei. W Młodzieżowych Mistrz. Europy w Czechach wywalczyła ona brązowy medal w trójskoku (w dal była 4). Na OOM w przełajach w Białej Podlasce 9 lokatę w biegu na 2 km zajęła
A. Lis, która na LA OOM wywalczyła brązowy medal na 1500 m. Na MP Juniorów najwyższe lokaty uzyskali:
M. Idziak (5 na 800 m) i A. Sobieska (6 w skoku w dal). W Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików w Szczecinie 1 m-ce zajął M. Kwieciszewski (dysk), 2 – K. Organiściak (300 m), a 3 – M. Fabisiak (1000 m). W 2012 r. halową wicemistrzynią Polski juniorek w trójskoku została A. Sobieska (11,92 m), a mistrzynią kraju seniorek – A. Jagaciak (13,58 m), która w Spale zdobyła też srebro w skoku w dal (6,40 m). Drugie lokaty wywalczyła ona też na mityngu IAAF w Bydgoszczy (6,54 m) i MP Seniorów w B. Białej (6,61 m), gdzie zdobyła srebro także w trójskoku (13, 86 m). Na MP Juniorek A. Sobieska była trzecia w trójskoku i 4 w dal, a P. Orzeszyna 7 na 100 m ppł. M. Winkowska najpierw zdobyła srebrne medale w Międzywojewódzkich Mistrz. Młodzików (w biegach na 100 i 300 m), a potem na I MP Młodzików w Słubicach zajęła 5 m-ce na 100 m. W 2013 r. w Halowych MP Juniorów złoto w trójskoku zdobyła A. Szóstak, srebro F. Kossmann (skok wzwyż), a piąta w biegu na 60 m ppł była P. Orzeszyna.
A. Jagaciak, podobnie jak rok wcześniej, wygrała Halowe MP w trójskoku (13,53 m) i była druga w skoku w dal (6,21 m). Ponadto ponownie została ona Akademicką MP w trójskoku i wygrała w dal na Memoriale Kusocińskiego
w Szczecinie, uzyskując kwalifikację na Uniwersjadę. Natomiast na M. Św. Juniorów na Ukrainie PZLA powołał
F. Kossmanna (211 cm w skoku wzwyż) i A. Szóstak (12,75 m w trójskoku).

Prezesami Klubu i jednocześnie trenerami byli Daniel Rewers, Janusz Fajfer i Jarosław Jagaciak. Na mocy porozumienia klub z SZS „WIELKOPOLSKA” otrzymał m.in. następujące środki finansowe: po 16000 zł (w latach 2005-09), 12000 zł (w 2010 r.) i 10000 zł (w 2011 r.)